Skąd wzięła się nazwa Hawaje?

Przyznam się otwarcie, że zanim przypłynęliśmy na Hawaje, nie wiedziałam dokładnie z ilu wysp składa się ten archipelag. Tym bardziej nie widziałam też, jak nazywa się każda z ośmiu wysp i jaka jest etymologia ich nazw. Zapraszamy więc do lektury, wyjaśniającej pochodzenie i znaczenie nazw poszczególnych wysp Hawajskich.

Stan Aloha

Zacznę od przypomnienia, że Hawaje to „najmłodszy” stan USA. Oficjalnie zostały one uznane za część państwa dn. 21 sierpnia 1959 (Alaska została dołączona w tym samym roku, ale w styczniu). I od tego momentu zaczęto je nazywać „Stanem Aloha”. Tak, naprawdę w amerykańskim prawodawstwie jest zapisane, że Hawaje to Stan Aloha!

Królestwo Hawaii

Kiedy w 1778 r. Kpt. James Cook dotarł na Hawaje, to nazwał je Wyspami Sandwicha, na cześć angielskich Hrabiów Sandwich. Nazwa ta jednak nie utrzymała się długo i kiedy w 1810 r. król Kamehameha I zjednoczył wszystkie wyspy w jedno królestwo, to nazwał je „Królestwo Hawaje”.

Jacht Crystal w Zatoce Cooka, Big Island, Hawaje
Jacht Crystal w Zatoce Cooka, Big Island, Hawaje

Pochodzenie słowa Hawaje

Doszukując się pochodzenia samego słowa Hawaje, najczęściej natykam się na dwie teorie:

  • archipelag odkrył wspaniały nawigator i rybak Hawai’iloa. Nazwał on poszczególne wyspy imionami swoich dzieci – Maui, Kauai i Oahu, a największej na swoją cześć dał nazwę Hawai’i;
  • Hawaje, czyli oryginalnie Hawaii to kombinacja dwóch słów: „Hawa” oznaczającego „ojczyzna” i „ii”, czyli mały. Słowo Hawaje znaczy więc mała lub nowa ojczyzna.

Hawaje – osiem wulkanicznych wysp o różnym charakterze

Hawaii – ang. Big Island – Duża Wyspa

Zacznę od największej wyspy, której nazwa jednocześnie jest też nazwą całego archipelagu i pięćdziesiątego stanu USA. Właśnie dla odróżnienia nazwy stanu i wyspy, o Hawaii mówi się często po prostu Big Island. Wyspa jest największa i wciąż się powiększa ze względu na bardzo aktywne wulkany. Jest to też najmłodsza z wysp. Znajduje się tutaj wulkan Mauna Kea – najwyższa góra świata, licząc od dna oceanicznego. Ma 4205 m. n.p.m., ale licząc od podstawy na dnie Oceanu Pacyficznego, to liczy aż 10 203 m!

Maui – ang. The Valley Isle – Wyspa Doliny

Nazwa drugiej, co do wielkości wyspy hawajskiej, związana jest z jej budową. Znajdziemy tu najwięcej dolin, powstałych w wyniku erupcji wulkanów sprzed tysięcy lat. Najbardziej znaną jest święta Dolina Iao. Maui uznawana jest za najlepszą wyspę U.S.A. I faktycznie, jej piękna i różnorodność urzekły i nas.

Wschód Słońca nad wulkanem Haleakalā  na Maui, Hawaje
Wschód Słońca nad wulkanem Haleakalā na Maui, Hawaje

Oahu – ang. The Gathering Place – Wyspa Spotkań

Na Oahu znajdziemy główne miasto Hawajów – Honolulu. Zamieszkuje ją najwięcej ludzi, jest więc ona fuzją kultury Wschodu i Zachodu, co czuje się na ulicach miasta. To tutaj podejmowane są najważniejsze decyzja dla całego stanu.

Kauai – ang. The Garden Isle – Wyspa Ogrodu

Jeśli myślisz, że Hawaje to piękne, rozległe, soczyście zielone wzgórza, krystalicznie czyste wodospady, dżungla i ogród bujnych, kolorowych kwiatów, to masz przed oczami Kauai. Jej piękno naprawdę odbiera mowę. Jedyny minus taki, że pada tam prawie ciągle.

Soczysta zieleń i klify Kauai, Hawaje
Soczysta zieleń i klify Kauai, Hawaje

Molokai – ang. The Friendly Isle – Przyjazna Wyspa

Molokai to nasza ulubiona wyspa. Jest tutaj bardzo kameralnie, spokojnie, przyjaźnie. Ludzie żyją powoli i są niesamowicie przyjaźni wobec siebie nawzajem i przyjezdnych. Ponad połowa mieszkańców to rodowici Hawajczycy, którzy szczerze praktykują hawajską tradycję i dbają o ducha aloha.

Lanai – ang. The Pineapple Isle – Wyspa Ananasa

Czy mówi Ci coś nazwa Dole? Czy przypadkiem nie kojarzy Ci się z ananasami? I słusznie! James Dole to król ananasów. W latach 30-tych XXw. Jegna jego plantacjach rosło 75% światowej produkcji ananasów! Te plantacje znajdowały się właśnie na Lanai – wyspie, którą w 1922 r. zakupił Pan Dole. Założył tam plantację, wybudował miasto Lanai, żeby ulokować w nim robotników i dorobił się fortuny. A wyspa do dzisiaj kojarzona jest z ananasami.

Niihau – ang. The Forbidden Isle – Zakazana Wyspa

To wyjątkowa wyspa. Mieszka na niej ok. 250 mieszkańców, którzy są niemalże 100% przodkami Hawajczyków, co tak naprawdę na Hawajach jest rzadkością, gdyż tutejsze społeczeństwo jest miksem przyjezdnych z Ameryki, Azji i Oceanii. Mieszkańcy Niihau żyją w tradycyjny sposób, celem zachowania kultury hawajskiej. Nie ma tutaj żadnych dróg, hoteli, restauracji, podobno nawet elektryczności. Zwykły człowiek nie ma wstępu na Niihau.

Kahoolawe – ang. The Target Isle – Wyspa Docelowa

Najmniejsza z całego archipelagu w przeszłości była bazą militarną i treningową wojska USA. I tak naprawdę oprócz tej funkcji, to nie dzieje się na niej nic – nikt nie mieszka, nie ma więc miast and turystów. Wstęp na nią jest zakazany. 

Big Island w dużej części pokryta jest zastygłą lawą
Big Island w dużej części pokryta jest zastygłą lawą

Źródła:

  • Broszurki o Hawajach, zgromadzone na S/V Crystal
  • Wikipedia
  • Blog Polynesian Hostel