Rejs Dookoła Świata przez Przejście Północno-Zachodnie (Northwest Passage) 2018-2026

Kolejna wielka wyprawa jachtem dookoła świata, jaką mam przyjemność organizować odbędzie się w latach 2018 – 2026. Tym razem dołączy do mnie Ola Rapp, która będzie wspierać mnie w żegludze, dbaniu o jacht i załogę. Pomoże także organizować nasze wyprawy lądowe, żebyśmy każde miejsce poznali najlepiej, jak się da.  Tak jak przy poprzednim kółku, cały rejs podzielony jest na etapy i jeśli chcesz przyłączyć się do nas na interesującym Cię odcinku to zapraszamy!

Rejs dookoła świata po raz drugi?

Trasa tak daleko odbiega od standardowej pogoni na zachód, na ile starczyło mi wyobraźni. W założeniu miało być ekstremalnie ciekawie i w miarę możliwości bez pośpiechu. Dlatego tym razem 6 lat!

Wyprawa jest w dużej mierze kontynuacją mojego wokółziemskiego rejsu z lat 2013 – 2016. Kontynuacją w poznawaniu tego co ciekawe, dalekie i trudno dostępne. Podczas tych 3 lat czytałem przewodniki i odbyłem mnóstwo rozmów z napotkanymi żeglarzami, którzy często opowiadali mi o miejscach, o których często wcześniej nawet nie słyszałem. Inne archipelagi były z kolei tak piękne i ogromne, że teraz chciałbym im poświęcić zdecydowanie więcej czasu.

Dlatego do niektórych zakątków zajrzę po raz pierwszy, a innym będę się przyglądał ponownie. Tym razem bardziej uważnie 😉

6-letni Rejs Dookoła Świata - trasa

Rejsy morskie 2018 – Arktyka, Kanada, USA

Trasa rejsu wiedzie ze wschodu na zachód. Po przepłynięciu Atlantyku docieramy do Grenlandii, skąd zaczyna się najtrudniejszy etap całego rejsu. Z Grenlandii na Alaskę chcemy przedostać się przez słynne Przejście Północno-Zachodnie (ang. Northwest Passage). Dalej szykuje się żegluga na południe wzdłuż dzikich brzegów Alaski, Kanady, oraz Kalifornii.

Podsumowanie tego, co wydarzyło się w trakcie naszej wyprawy morskiej w Arktyce przeczytasz tutaj. Ponieważ Przejście nie otworzyło się w tym roku, to żeglujemy wzdłuż wschodniego brzegu Kanady i dalej przez Karaiby do Kanału Panamskiego

Tutaj przeczytasz nasze relacje z 2018 roku naszej wyprawy morskiej na SV Crystal.

Rejsy 2019 – Ameryka Środkowa i Południowa oraz Polinezja Francuska

W Ameryce Środkowej odwiedzimy Meksyk, Salwador i Kostarykę. Po dotarciu do Ekwadoru planujemy miesięczny postój na zwiedzanie Ekwadoru i Peru. Po opuszczeniu kontynentu, zawijamy na jakiś czas na piękne Galapagos. Tu zacznie się prawdziwa oceaniczna włóczęga po szeroko rozrzuconych wysepkach wschodniego Pacyfiku! Ponownie zawiniemy na Wyspę Wielkanocną, oraz na maleńkie Pitcairn. Podczas wizyty w 2014 roku spotkaliśmy się tam z niewiarygodnym przyjęciem! Po Pitcairn damy nura w Archipelag Tuamotu. Jest to 78 wysp (głównie atole) wchodzących w skład Polinezji Francuskiej. Na większości nie ma lotnisk, a masowa turystyka nie istnieje. Po Tuamotu kolejna perełka — na południe od Tahiti leżą bardzo rzadko odwiedzane wyspy Austral, które krajobrazami spokojnie dorównują mocno wyeksploatowanej Bora Bora. Ci, którzy chcieliby poeksplatować z nami słynną Borę niech się nie martwią. Wyspy Towarzystwa też leżą na naszej trasie 😉 Stąd weźmiemy kurs na północ na Hawaje.

Tutaj przeczytasz nasze relacje z 2019 roku naszej wyprawy morskiej na SV Crystal.

Rejsy morskie 2020 – Hawaje, Polinezja Francuska i Mikronezja

Po ponownym przecięciu równika w grudniu 2019 dotrzemy na amerykańskie Hawaje. Wyspy te tak głęboko siedzą w moich wyobrażeniach o tropikach i marzeniach Oli, że po prostu musimy je sprawdzić. Po opłynięciu Hawajów wracamy ponownie na Polinezję.

2020 – COVID-19 – Hawaje, Alaska i Kanada

COVID-19 zamieszał w życiu każdego z nas. Świat się zamknął i to samo dotyczy też żeglarzy. Żeglowanie po świecie nie jest teraz możliwe ze względu na ryzyko bycia niewpuszczonym do kraju docelowego. Po długiej analizie postanowiliśmy zmodyfikować nasze żeglarskie plany. Rejsy morskie zaplanowane na drugą połowę 2020 r. odbędziemy w 2021 r. Zamiast tego wyruszamy na Alaskę i ku Kanadzie

Tutaj przeczytasz nasze relacje z 2020 roku naszej wyprawy morskiej na SV Crystal.

Żeglowanie w 2021 – Kanada, Hawaje, Polinezja Francuska i Mikronezja

Wracając z Alaski, znowu wpadniemy na jakiś miesiąc na Hawaje. Potem ruszymy ponownie ku Polinezji Francuskiej.

Tak więc ci, którzy nie zdążyli na rejs na Bora Bora lub na wyspy Australs będą mogli nadrobić zaległości 😉 Po ponownych odwiedzinach na Wyspach Towarzystwa bierzemy kurs na Wyspy Cooka. Tym razem planujemy odwiedzić mniej zamieszkane atole Penrhyn, Manihiki i Suwarrow. Po odwiedzeniu Samoa i maleńkiej Wallis dopływamy do Mikronezji, która też jest widokowo-kulturową perełką na trasie.

Wyprawy żeglarskie 2022 – Filipiny, Indonezja i Australia

Będziemy żeglować po Filipinach i Borneo. Na Borneo odwiedzimy regiony Sabah, Sarawak oraz wpadniemy z wizytą do Pana Sułtana Brunei.Po przejściu Pacyfiku i odwiedzeniu Indonezji i Filipin na dłużej odwiedzimy Australię, której wschodnie wybrzeże już miałem przyjemność poznać tym. Dlatego tym razem czas na bardziej bezludną zachodnią i południową stronę tego gigantycznego kraju. Pod koniec roku 2021 dotrzemy do Hobart. W ten sposób po 7 latach, na moim jachcie CRYSTAL zamknę pętlę wokół Australii. W tym momencie zrobimy sobie trochę przerwy na prace na jachcie i powrót do kraju.

Rejsy morskie 2023 – Nowa Zelandia, Markizy i Hawaje

W 2023 roku będziemy znowu żeglować do południowej części Nowej Zelandii. Po drodze postaramy się odwiedzić takie perełki jak Macquarie Island, Campbell Island oraz Auckland Island. Wszystkie one to  parki narodowe, gdzie natura rządzi się bez żadnej ingerencji człowieka. Po ponownym spenetrowaniu Wyspy Stewarta i cudnego Fiordlandu, wrócimyimy na… Polinezję Francuską. W drodze na Markizy odwiedzimy odludne wysepki Chatham i Rapa. To prawdziwe perełki z dala od utartych żeglarskich szlaków. Z Markizów ponownie przeskoczymy na Hawaje.

Rejsy 2024 – Oceania, Japonia i Azja Południowo-Wschodnia

Rok 2024 ropoczniemy żeglując po Hawajach. Po zwiedzeniu archipelagu bierzemy kurs na półkulę południową. Naszym pierwszym przystankiem będzie największa wyspa koralowa świata – Niue. Tu skręcimy na zachód. Na naszej trasie odwiedzimy Tonga, Samoa i Fidżi.
Potem będzie tylko bardziej egzotycznie. Po Fidżi zawiniemy na Vanuatu, Wyspy Salomona i Papuę Nową Gwineę.

Żeglowanie w 2025 – Papua Nowa Gwinea, Guam, Japonia i więcej

Rok 2025 to powrót do Azji. Z Papui Nowej Gwinei przepłyniemy na amerykański Guam i dalej do Azji, gdzie odwiedzimy Japonię, Tajwan, Hongkong, Wietnam, Malezję, oraz Tajlandię. 

po Wyspach Salomona, Papule Nowej Gwinei, Japonii, Wietnamie oraz Singapurze. Dłuższy postój na zwiedzanie Azji planujemy zrobić w Malezji. W grudniu po odwiedzeniu Tajlandii wypłyniemy na Ocean Indyjski, gdzie planujemy odwiedzić AndamanySri Lankę, Malediwy oraz Indie. Z Kochi skierujemy się prosto na Morze Czerwone.

Wyprawy jachtem w 2026 – Ocean Indyjski i Morze Śródziemne

W styczniu po opuszczeniu Tajlandi wypłyniemy na Ocean Indyjski, gdzie planujemy odwiedzić AndamanySri Lankę, Malediwy oraz Indie. Z Kochi skierujemy się prosto na Morze Czerwone.

W kwietniu 2024 roku wpływamy na Morze Śródziemne, gdzie chcemy spędzić cały sezon letni.

Koniec rejsu jest planowany na listopad 2024 w Lizbonie. Całość trasy to około 75000 Mm. 

Pozycja jachtu Crystal

Gdzie jesteśmy teraz zawsze możesz sprawdzić na naszym trackerze.

Zapraszamy na pokład wszystkich zainteresowanych przygodą życia na krańcu Świata! Wejdź w Rejsy, wybierz trasę lub termin, który Cię interesuje i dołącz do załogi!

A jeśli nie chcesz wyruszać na morze, a podoba Ci się co robimy i chciałbyś jakoś nas wesprzeć, to zostań naszym Patronem poprzez serwis Patronite: http://patronite.pl/RejsDookolaSwiata. Dołącz do nas jako nasza Wirtualna Załoga!

Ola i Michał na górze w Reine - Lofoty - Rejsy morskie 2017

Pozdrawiamy serdecznie z pokładu Crystal!
Michał i Ola

Śledź nas na Facebook!

Sprawdź inne

Close