Europa – Karaiby 2011-2012

Trasa rejsu morskiego Europa - Karaiby 2011-2012 Kpt. Michała Palczyńskiego - SKIFFJacht Crystal zakupiłem w 2008 roku z myślą o żegludze po Morzu Śródziemnym, maksymalnie na Kanarach. Jednak szybko okazało się, że pływanie ciągle po tych samych akwenach sprawia mi mało frajdy i co roku starałem się wymyślać coś nowego i ciekawego. I tak po 3 latach włóczenia się na Balearach i Kanarach postanowiłem zrealizować marzenie wielu żeglarzy.

Pokonanie 3 tysięcy mil przez Atlantyk i włóczęga jachtem po karaibskim raju było czymś, co rozpalało moją wyobraźnię od zawsze. Najpierw trzeba się było jednak do tego przygotować.

Remont jachtu i jego doposażenie

Podczas zimy 2010/2011 zrobiłem w Polsce bardzo duży remont jachtu. Wymieniłem m. in. instalację wodną i elektryczną. Aby przystosować jacht do oceanicznej żeglugi zamontowałem więcej paneli fotowoltaicznych oraz większy alternator. W celu zapewnienia sobie globalnej łączności zamontowałem na pokładzie Inmarsat C mini z DSC.

Pierwszy rejs morski na Atlantyku Północnym

W maju 2011 roku byłem gotowy do mojego największego rejsu. Jednak skoro byłem już w Polsce grzechem byłoby nie odwiedzić akwenów północnych. Dlatego zanim dopłynąłem na Kanary, skąd startuje się na drugą stronę Atlantyku przez pół roku żeglowałem po naszej północy. Odwiedziłem w tym czasie kawał wybrzeża Norwegii, Islandię, Szetlandy, Wyspy Owcze, Szkocję, oraz Irlandię.

Jacht spisał się wspaniale i w połowie listopada stałem już w Las Palmas w oczekiwaniu na moją oceaniczną załogę. Nie powiem… przed swoim pierwszym prawdziwym oceanicznym przelotem trochę się denerwowałem, czy wszystko przewidziałem i nic nie nawali.

Moja pierwsza wyprawa jachtem na Karaiby

Zanim ostatecznie odkleiliśmy się od wschodniej strony odwiedziliśmy jeszcze Wyspy Zielonego Przylądka, skąd przelot na Karaiby zajął nam 15 dób. Zanim jeszcze dopłynąłem na drugą stronę w głowie powstał mi pomysł trzyletniego rejsu dookoła świata 😉 Ale po kolei. Przez następne 5 miesięcy żeglowałem z różnymi załogami po Małych i Dużych Antylach. Więcej czasu spędziłem na Dominikanie i Kubie. Ojczyzna Fidela zrobiła na mnie duże wrażenie. W drodze powrotnej do Europy odwiedziłem jeszcze Bahamy, Bermudy i Azory.
Mapa poniżej przedstawia naszą trasę żeglugi na jachcie Crystal od 2008 r. Kolor czarny i zielona to trasy wypraw morskich w latach 2008-2011 (naciskając plus w lewym dolnym rogu możesz przybliżyć sobie trasę):

Żeglarsko-podróżniczy bakcyl połknięty

W sierpniu 2012 roku byłem znowu w Górkach Zachodnich. Przez 16 miesięcy przepłynąłem arcyciekawe 25 tysięcy Mm i udowodniłem sobie, że na Crystalu mogę prawie wszystko.

Rok później rozpocząłem trzyletni Rejs Dookoła Świata. Z tą wyprawą morską już było pewnie, że żeglarstwo i podróżowanie pochłonęły mnie na całego…

Zapraszam do obejrzenia zdjeć z tej wyprawy w Galerii z roku 2011 2012!

Przede wszystkim jednak, zapraszam na rejsy na pokład mojego jachtu CRYSTAL! Dołącz do mnie i mojej partnerki Oli w naszym kolejnym Rejsie Dookoła Świata!

A jeśli nie chcesz wyruszać na morze, ale podoba Ci się co robimy i chciałbyś jakoś nas wesprzeć, to zostań naszym Patronem poprzez serwis Patronite: http://patronite.pl/RejsDookolaSwiata

Pozdrawiam serdecznie z pokładu Crystal!
Michał

Śledź nas na Facebook!

Sprawdź bieżącą pozycję Crystal!Dołącz do naszej załogi!

Sprawdź inne

Close