Rejs Dookoła Świata 2013-2016

Trasa Rejsu Dookoła Świata 2013-2016Skąd pomysł na rejs dookoła świata?

Mimo że skończyłem telekomunikację na Politechnice Warszawskiej, już dawno postanowiłem, że żeglarstwo stanie się nie tylko moją pasją, ale i sposobem na życie. Rejsy organizuję i prowadzę od wielu lat. Morze Śródziemne i szeroko pojęty Północny Atlantyk poznałem bardzo dokładnie, więc postanowiłem zapuścić się dalej. W 2011 przepłynąłem przez Atlantyk na Karaiby i z powrotem, odwiedzając między innymi Małe Antyle, Dominikanę, Kubę i Bahamy. W trakcie tamtego rejsu powstał szalony (jak się wtedy wydawało) pomysł, aby wyruszyć w rejs dookoła świata – wcześniej traktowany tylko w kategoriach marzeń.

Zanim z Karaibów wróciłem jachtem do Polski, miałem już w głowie i na komputerze wstępny plan trzyletniej wyprawy. Rozpoczęły się przygotowania do rejsu. Crystal przeszła duży remont, zamontowałem dodatkowe 500 watów paneli słonecznych, mocny generator wiatrowy i odsalarkę.

Trasa rejsu dookoła świata 2013-2014

Rodsumowanie Rejsu Dookoła Świata 2013-2016 Michała Palczyńskiego - SKIFF - s/v CrystalW Rejs Dookoła Świata wyruszyłem we wrześniu 2013 z Lizbony. Przez Atlantyk dopłynąłem do Brazylii. Później kierowałem się na południe wzdłuż Ameryki Południowej, by w lutym 2014 dwukrotnie opłynąć Przylądek Horn. Kolejne kilka tygodni spędziłem w krainie lodowców – w chilijskich fiordach. Z Valparaiso wyruszyłem przez Pacyfik w marcu 2014. Odwiedziłem Wyspę Robinsona Crusoe i Wyspę Wielkanocną. Po tysiącmilowym przeskoku na zachód dotarłem do Pitcairn – najmniejszego i najbardziej oddalonego innych skrawków lądu kraju na świecie. Potem były gorące Markizy, rafy na atolach, Wyspy Towarzystwa z Tahiti i Bora Bora. Żeglując wciąż na zachód dotarłem na Wyspy Cooka i na Niue – największą na świecie wyspę koralową.

Potem zwiedziłem Tonga, Amerykańskie i Zachodnie Samoa, Wallis i Futunę, Fidżi, Vanuatu i Nową Kaledonię. Jesienią i zimą żeglowałem wzdłuż wschodniego wybrzeża Australii na południe podziwiając między innymi podwodne krajobrazy Wielkiej Rafy Koralowej. Po opłynięciu Tasmanii dotarłem do Hobart, gdzie przywitałem na finiszu uczestników słynnych regat Sydney-Hobart!

W pierwszej połowie 2015 roku eksplorowałem obie wyspy Nowej Zelandii. W maju wyruszyłem na Nową Kaledonię, a potem przez Cieśninę Torresa do Darwin. Żegluga przez Ocean Indyjski zaczynęła się w czerwcu 2015 i po drodze odwiedziłem Wyspę Bożego Narodzenia, Wyspy Kokosowe, Mauritius i Seszele. Każda z nich to prawdziwa perełka, trudno dostępna i przepiękna.

Na Atlantyk wróciłem w grudniu 2015 zahaczając wcześniej o Madagaskar i opływając Przylądek Dobrej Nadziei. Był to początek wielkiego skok przez Atlantyk Południowy do Brazylii.w ten sposób Sylwestra 2015 spędziłem tam, gdzie Napoleon miał przymusowe wakacje, czyli na Wyspie Św. Heleny położonej na środku Południowego Atlantyku. W drodze na Morze Karaibskie wpłynałem w dorzecze Amazonki, odwiedzając następnie Surinam i obie Gujany – zarówno tę francuską, jak i niepodległą.

W drodze na Karaiby – tuż przed brazylijskimi wyspami Fernando de Noronha przeciąłem swój ślad sprzed 2,5 roku! W ten sposób, w styczniu 2016 zamknąłem pętle wokoło Ziemi. Było to niezwykłe wydarzenie w moim życiu, ale już wtedy wiedziałem że to dopiero początek moich wielkich eskapad.

Chwilę zabawiłem znowu (po 4 latach od mojego pierwszego przeskoku przez Atlantyk) na Karaibach, gdzie dotarłem do Antyli Holenderskich, Jamajki i Meksyku. Z Meksyku ruszyłem ku USA, gdzie po odwiedzeniu Florydy i Nowego Jorku, ruszyłem w drogę powrotną do Europy. We wrześniu 2016 zacumowałem znowu w Lizbonie, zamykając mój pierwszy Rejs Dookoła Świata.
Mapa poniżej przedstawia naszą trasę żeglugi na jachcie Crystal od 2008 r. Kolor żółty to trasa Rejsu Dookoła Świata w latach 2013-2016 (naciskając plus w lewym dolnym rogu możesz przybliżyć sobie trasę):

Podsumowanie rejsu

Rejs został podzielony na etapy od 10 do 49 dni, tak aby każdy mógł do mnie dołączyć na interesującym go odcinku. Powyższa infografika prezentuje kilka ciekawych liczb odnośnie mej wyprawy.

Moją wyprawę dedykuję Kapitanowi Tomaszowi Lewandowskiemu, który na podobnej trasie w latach 2007-2008 odbył samotny rejs bez zawijania do portu. Jego wielki wyczyn przeszedł niestety bez echa.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z Galerii i poczytania relacji z wybranych etapów Rejsu.

Przede wszystkim, zapraszam na rejsy na pokład mojego jachtu CRYSTAL! W kwietniu 2018 r. ruszamy w kolejny Rejs Dookoła Świata – dołącz do nas!

A jeśli nie chcesz wyruszać na morze, ale podoba Ci się co robimy i chciałbyś jakoś nas wesprzeć, to zostań naszym Patronem poprzez serwis Patronite: http://patronite.pl/RejsDookolaSwiata

Serdecznie pozdrawiam z pokładu Crystal!

Michał Palczyński

Trasa rejsu dookoła świata kpt. Michała Palczyńskiego 2013-2016

 

 • Maj 2015 - Styczeń 2016

  Maj 2015 – Styczeń 2016

 • Styczeń 2016 - Sierpień 2016

  Styczeń 2016 – Sierpień 2016

 • Październik 2013 - Marzec 2014

  Październik 2013 – Marzec 2014

 • Marzec 2014 - Czerwiec 2015

  Marzec 2014 – Czerwiec 2015

Śledź nas na Facebook!

Sprawdź bieżącą pozycję Crystal!  Dołącz do naszej załogi!

Sprawdź inne

Close