Nowa odsalarka na jachcie S/V Crystal

nowa odsalarka na s/v Crystal

Odsalarka gigant zamontowana

Z przyjemnością donosimy, że budowa nowej bardzo wydajnej odsalarki właśnie dobiegł do końca. Nasze nowe cacko produkuje około 220 litrów słodkiej wody na godzinę lub jak kto woli 5300 litrów na dobę!

Zobaczcie sami w wideo na dole strony, jak wszystko śmiga!

Otwiera to zupełnie nowy rozdział żeglugi poza cywilizacją, kiedy to wyprodukowanie dowolnej ilości wody przestaje być problemem. Standard żeglowania na naszym jachcie Crystal wzrasta w tym momencie niesamowicie. Pływamy z odsalarką od 2013 roku, jednak dotychczasowe urządzenie produkowało tylko 25 litrów na godzinę. Czyli niby byliśmy zupełnie autonomiczni, a jednak wyprodukowanie zauważalnych ilości wody zajmowało sporo czasu. Powodowało to, że woda była zawsze, ale też zawsze trzeba się było z nią liczyć.

Dzięki nowej odsalarce pływamy jakby na bardzo długim wężu i kiedy tylko chcemy odkręcamy kran i lejemy do pełna.

Całość złożona własnoręcznie

Cały system został przeze mnie złożony własnoręcznie z części zakupionych w Stanach. Okazuje się, że kiedy złożymy odsalarkę samodzielnie z dostępnych na rynku części, to jest ona kilkukrotnie tańsza od gotowych rozwiązań. Największym wyzwaniem z całego projektu było zapewnienie odpowiedniego zasilania. Były to też największe nieplanowane koszta. Ostatecznie silnik napędzający pompę wysokiego ciśnienia zasilany jest przez miękki start przez przetwornicę Victron Energy Phoenix o mocy 3 kW. Przetwornica z kolei zasilana jest przez alternator Balmar o wydajności 200 amperów.

Crystal – Mały jacht o wielkich możliwościach

Jacht Crystal ma niecałe 15 metrów długości, natomiast możliwości produkcji wody zbliżone raczej do super jachtów. Wszystko to jest obecnie możliwe dzięki dziesiątkom modyfikacji i wieloletnich udoskonaleniach układu elektrycznego na jachcie. Jest super, a za rok pewnie będzie jeszcze lepiej 😉

Zapraszamy do obejrzenia wideo:

Pozdrawiamy z Panamy!
Michał i Ola

 

Dołącz do naszej załogi!

Śledź nas na Facebook!

Zostań naszym Patronem na Patronite.pl

Sprawdź bieżącą pozycję Crystal!