Jak zmniejszyć kiwanie jachtu na kotwicy? (flopper stopper test)
Ostatnio zakupiliśmy na nasz jacht Crystal dwa urządzenia tłumiące kiwanie na kotwicy. To takie stabilizatory dla jachtu, po angielsku nazywane flopper stopper. Zapraszamy do lektury o tym jak działają i video o tym, jak je zamontować.
Rock’n’roll na kotwicy
Większą część roku spędzamy stojąc na haku. Zaliczyliśmy już niejedną bezsenną noc na otwartym kotwicowisku, kiedy nasza S/V Crystal postanowiła tańczyć rock’n’rolla.
Na pewno nie raz zdarzyło Wam się zakotwiczyć w otwartej zatoce, do której wchodziła łagodna fala z otwartego morza. Wszystko jest ok, dopóki jacht stoi dziobem do fali. Kiedy jednak wiatr ucichnie lub zmieni kierunek, łódka potrafi ustawić się bokiem do wchodzącej fali.
Nawet nieduży boczny rozkołys potrafi rozbujać jacht na tyle, że życie w środku staje się nieprzyjemne. W takim wypadku opcje są dwie:
- Albo rzucić drugą kotwicę z rufy i ustawić się dziobem do fali
- Albo zastosować tłumik przechyłów po angielsku znany jako flopper stopper.
Jak działa flopper stopper?
Flopper stoppery polecił nam żeglarz od dziesięciu lat pływający na Hawajach. Craig żyje na jachcie 365 dni w roku, a tutejsze kotwicowiska do osłoniętych nie należą. Większość z nich to po prostu stanie przy brzegu na otwartym oceanie. Dlatego postanowiliśmy wykorzystać jego doświadczenie i zakupiliśmy dwa tłumiki.
Zapraszamy do obejrzenia filmiku, w którym pokazujemy, jak montowaliśmy tłumiki i jak działają.
Jeśli macie do nas jakieś pytania, piszcie w komentarzu! Chętnie odpowiemy.
Działanie na flopper stopper “na sucho”
A na koniec, zapraszamy jeszcze do obejrzenia filmiku, w którym Michał “na sucho” pokazuje, jak działają tłumiki. To video nagraliśmy tuż po rozpakowaniu paczki, więc widać nasze małe podekscytowanie 😉