Wyprawa żeglarska Arktyczna Rozgrzewka 2017 zakończona sukcesem!

Arktyczna Rozgrzewka zatoczyła koło i po 6 miesiącach włóczęgi po Arktyce, Crystal znowu jest w Lizbonie!

Przez 71 dni żeglowaliśmy poza Kołem Podbiegunowym. w tym czasie nie zaszło ani razu. Muszę Wam Powiedzieć, że taki notoryczny dzień na dłuższą metę jest dość męczący.

Gdzie żeglowaliśmy w 2017?

W tym czasie podziwialiśmy Hebrydy, Orkady, przepłynęliśmy legendarną cieśninę Petland Firth, a fiordy nam z ręki jadły. W Norwegii po minięciu Nordkapp zapuściliśmy się aż do Vardo. To tylko 80 mil od Murmańska!

Potem był zimny Spitsbergen, na którym podziwialiśmy cielące się lodowce, sapiące morsy oraz misie polarne. Udało nam się nawet wychylić łepek poza 80 równoleżnik! Jednak to była tylko rozgrzewka do rozgrzewki właściwej!

Na Spitsbergenie zaokrętowało się siedmiu wspaniałych i rzuciliśmy się w totalna arktyczną otchłań. Przez 4 tygodnie żeglowaliśmy bez żadnej cywilizacji po Morzu Grenlandzkim oraz grenlandzkim Scoresby Sund, gdzie wśród gór lodowych zrobiliśmy ponad 400 mil. W drodze na Grenlandię zahaczyliśmy również o norweskie Jan Mayen.

Sprawdzian przed kolejnym rejsem dookoła świata i Przejściem Północno-Zachodnim!

Żegluga w lodzie przy temperaturach bliskich zera stopni było dobrym sprawdzianem zarówno dla odsalarki, jak i dla nowego ogrzewania. Oba systemy wyszły z tej próby zwycięsko!

Z ręką na sercu mogę powiedzieć przed przyszłorocznym Przejściem Północno-Zachodnim, lepiej jachtu przygotować się nie da. Jesteśmy gotowi na nową zimna przygodę! Tak samo jak jesteśmy w pełni gotowi na przyszłoroczny start rejsu dookoła świata.

Podsumowując wyprawę morską…

Podczas tych 6 miesięcy przepłynęliśmy 8899 Mm w czasie 1548 godzin, co daje średnią prędkość 5,57 węzła. Odwiedziliśmy w tym czasie 9 krajów.

W tym czasie przez salony Crystal przewinęło się 54 wilków i wilczyc morskich. Wszystkim bardzo dziękuję za udział w projekcie Arktyczna Rozgrzewka!

Tak naprawdę, to pomagamy sobie wzajemnie spełniać marzenia i bez Was nie byłoby to możliwe! Dzięki i do następnego rejsu!

Na Przejście Północno Zachodnie jesteśmy gotowi. Reszta zależy od pogody i odrobiny szczęście 🙂

Zapraszamy na pokład!

Sprawdź bieżącą pozycję Crystal! Dołącz do naszej załogi!

Śledź nas na Facebook!