Ile jachtów żegluje dookoła świata?

Jachty na Polinezji Francuskiej

Czy zastanawialiście się kiedyś ile jachtów włóczy się w różnych rejonach świata? No bo ja się na przykład zastanawiałem wiele razy 😉 Kiedy odwiedzaliśmy różne ciekawe miejsca zadawałem sobie pytanie: Ile jachtów rocznie zawija akurat tutaj?

Ostatnio trafiłem na stronie Jimmy’ego Cornell’a na bardzo ciekawe zestawienie pokazujące różne kluczowe miejsca na całym świecie, wraz z ilością jachtów, które dane miejsce odwiedziły w różnych latach. Kluczowe z punktu widzenia żeglowania dookoła świata.

Jachty dookoła świata - mapa wg J. Cornell
Jachty dookoła świata – mapa wg J. Cornell. Najedź kursorem na wybrany obszar, żeby zobaczyć liczby wyraźniej

Oczywiście 99% ogromnej liczby jachtów np. na Bahamach nie jest w żadnym dłuższym rejsie. Na drugim biegunie względem Bahamów będzie Tahiti. Tu śmiało można założyć że praktycznie wszystkie z ponad 500 jachtów były w jakimś większym oceanicznym rejsie, a na pewno duża część z nich w rejsie dookoła świata. W 2015 roku przez kanał Panamski przepłynęło trochę ponad tysiąc jachtów. Skoro tylko 500 popłynęło na Tahiti znaczy to, że pozostałe zmieniły tylko oceany i pozostały bliżej brzegu.

Tu pochwalimy się, że z 53 miejsc na mapce Jimmy’ego odwiedziliśmy już naszą Krysią zdecydowaną większość 😉 Kto zgadnie ilu z nich NIE odwiedziliśmy?

Inspirują miejsca najrzadziej odwiedzane

Zawsze planując jakąś dłuższą trasę starałem się odwiedzić przynajmniej kilka miejsc, do których zagląda mało jachtów. Zawsze jest to miła świadomość, że dotarło się gdzieś, gdzie docierają nieliczni. Człowiek może tak chociaż troszeczkę poczuć się jak odkrywca 😉

Jacht Crystal na Pitcairn
Jacht Crystal na Pitcairn

Dlatego będąc np. Pitcairn, czy w sercu Northwest Passage, człowiek ma z tyłu głowy taką małą dumę, że udało się tam dotrzeć i że niewielu ludzi na świecie miało przyjemność podziwiać te widoki. Oczywiście mając tą świadomość widoki od razu wydają nam się ciekawsze niż te łatwiej dostępne 😉 Ale tak jest chyba ze wszystkim.

Jacht Crystal na Wyspie Wielkanocnej
Jacht Crystal na Wyspie Wielkanocnej

Jimmy Cornnel ikoną światowego jachtingu

Trudno wyobrazić sobie współczesne żeglarstwo oceaniczne bez Jimmiego Cornella. Ilość publikacji i imprez, których był pomysłodawcą jest ogromna. Do największych osiągnięć tego obecnie 81-letniego żeglarza nie do zdarcia są:

  • World Cruising Routes – autor biblii światowego jachtingu w biblioteczce praktycznie na każdym żeglującym dalej jachcie. Osiem kolejnych wydań przetłumaczona na kilka języków. Sprzedano 200 000 egzemplarzy
  • pomysłodawca regat ARC – w 1986 roku Jimmy Cornnel był pomysłodawcą i współorganizatorem regat ARC – Atlantic Rally for Cruisers. To obecnie jedne z najpopularniejszych oceanicznych regat na świecie.
  • założyciel Noonsite – w 2000 roku Jimmy zakłada serwis Noonsite, gdzie zebrane są praktyczne informacje o wszystkich miejscach na ziemi. Osobiście nie wyobrażam sobie żeglowania po świecie bez tego serwisu.
  • przepłynął ponad 200 000 Mm opływając ziemię aż trzy razy!
  • w 2015 roku w wieku 75 lat przepłynął przez Northwest Passage.
  • W wieku 80 lat wystartował w kolejny rejs dookoła świata. Tym razem na 100% elektrycznym katamaranie. Niestety z powodów technicznych przerwał rejs.

Więcej o Jimmym znajdziecie na jego stronie https://cornellsailing.com/authors/jimmy-cornell/