Dlaczego słynny most w San Francisco nazywa się Golden Gate?

W San Francisco jesteśmy już prawie dwa tygodnie. Stoimy na kotwicowisku blisko słynnego mostu Golden Gate, jednak aby dostać się do miasta, potrzebujemy przez niego przejechać. I tak w trakcie jednej z takich przejażdżek, zaczęliśmy zastanawiać się, skąd właściwie wzięła się nazwa mostu Golden Gate, czyli Złote Bramy.

Pomarańczowy Golden Gate

Wbrew swojej nazwie most wcale nie jest pomalowany na złoto. Jego kolor to odcień pomarańczy, oficjalnie nazwany „pomarańcz międzynarodowa”.  Co ciekawe, początkowo kolor ten miał być tylko podkładem. Marynarka Wojenna USA naciskała, aby most został pomalowany w niebiesko-zółte pasy. Miałoby to zapewnić mu lepszą widoczność. Kiedy jednak stal na most została dostarczona na budowę, ostatecznie zdecydowano że oryginalny kolor jest bardziej widoczny i przyjemniejszy dla oka.

Rejs_morski_jacht_crystal_Kalifornia_san_francisco_golden_gate_11.2020-2
Most Golden Gate ma kolor pomarańczowy

Co prawda, kiedy na patrzymy na Golden Gate, to widzimy bardziej czerwony kolor, ale niech będzie. Tak czy owak, nazwa nie ma nic wspólnego z kolorem stalowego olbrzyma.

Inspiracja Bizancjum

Zaczęliśmy więc filozofować, że może określenie „złota brama” to jakaś metafor, jakiś symbol. Że może most to takie złote bramy do… właśnie czego?  Pięknego miasta San Francisco?… W końcu się poddaliśmy i zapytaliśmy wujka Googla. Oto co się okazało:

Nazwa mostu Golden Gate pochodzi od nazwy cieśniny, nad którą wybudowano most, czyli Golden Gate Strait. Łączy ona Zatokę San Francisco z Oceanem Pacyficznym. Nie jest zbyt rozległa (8 km długości i szerokość max. 3 km), ale jest znana z bardzo silnych prądów (do 7,5 węzła!).

Nazwę cieśniny wymyślił zaś amerykański generał, podróżnik i odkrywca John C. Frémont. W trakcie swojej wyprawy w 1846 r., zobaczył cieśninę i oznajmił, że „jest to złota brama do handlu z Orientem”. Co ciekawe, było to dwa lata przed tym, jak w Kalifornii znaleziono złoto.

W swoim „Pamiętniku Geograficznym” zapisał zaś potem: “tę bramę nazywam „Chrysopylae” lub “Golden Gate” (Złota Brama) z tych samych powodów, dla których port w Bizancjum nazywano „Chrysoceras” lub Golden Horn (Złoty Róg)”. Zainspirowała go więc, obecnie turecka, Cieśnina Złoty Róg.

Rejs_morski_jacht_crystal_Kalifornia_san_francisco_golden_gate_11.2020-1
Most Golden Gate otwarto w 1937 r.

Dwa lata później Pamiętnik został autoryzowany przez władze USA i nazwa pojawiła się na pierwszych oficjalnych mapach tego regionu Pacyfiku.  89 lat później został otwarty Most Golden Gate.

Źródło informacji: https://www.goldengate.org/bridge/history-research/statistics-data/whats-in-a-name/