Rejs Roku 2022 i Srebrny Sekstant dla Crystal!

Srebrny Sekstant - Rejs Roku 2022 dla jachtu Crystal

Jak co roku, w pierwszy piątek marca zostały wręczone najbardziej prestiżowe w Polsce żeglarskie wyróżnienia. Uroczysta gala odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Wyprawa na Aleuty Rejsem Roku 2022

W ostatni dzień 2022 r., dostaliśmy wiadomość, że nasz zeszłoroczny rejs na Alaskę został nagrodzony główną nagrodą “Rejs Roku” i “Srebrny Sekstant” za rok 2022! Dla niezorientowanych przypomnijmy, że w 103 dni przepłynęliśmy we dwoje z Polinezji Francuskiej na Aleuty (5000 Mm), następnie ponad 1000 mil wzdłuż amerykańskiego łańcucha, po czym ewakuowaliśmy się na Hawaje (2700 Mm). W sumie przepłynęliśmy 8769 Mm.

Zaplanowano i profesjonalnie zrealizowano rejs na odległej, nawigacyjnie i żeglarsko egzotycznej trasie przez wszystkie, poza polarną, strefy klimatyczne. Całe przedsięwzięcie charakteryzowało się oryginalnością założeń, podjęciu śmiałego wyzwania żeglugi po nieuczęszczanych pacyficznych akwenach i bezludnych archipelagach. „Crystal” był pierwszym bodaj polskim jachtem eksplorującym w całości odległy archipelag Aleutów – tak Szanowne Jury uzasadniło swój wybór.

Rejs Roku 2022 i Srebrny Sekstant dla jachtu Crystal
W ramach nagrody dostaliśmy prawdziwy, przepiękny sekstant!

Uroczysta gala

Zaproszenie na uroczystą galę dostaliśmy już kilka tygodni temu. O tym, że osobiście się na niej stawimy wiedzieliśmy już na początku roku. Tak ogromne wyróżnienie było naprawdę dobrym powodem, by przylecieć do Polski.

Koncentracja wybitnych wilków i wilczyc morskich na jeden metr kwadratowy na gali była ogromna. Ceremonia trwająca prawie dwie godziny jeszcze bardziej uzmysłowiła nam, jak ważnym i znaczącym wyróżnieniem jest nagroda, przyznawana już od 1970 r.!

W pierwszej kolejność rozdane zostały nagrody specjalne oraz honorowe wyróżnienia związane z rocznicami naszych flagowych statków żaglowych: STS Fryderyk Chopin, ORP “Iskra” i fregaty “Dar Młodzieży”. Pomiędzy kolejnymi nagrodami, pięknie śpiewali panowie z zespoły “North Cape”.

Rejs Roku 2022 i Srebrny Sekstant dla jachtu Crystal
Laureaci i Laureatku uroczystej gali Rejs Roku 2022 (fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl)

Nagrody Główne Rejs Roku 2022

W ostatniej część galii rozdane zostały nagrody główne:

III Nagrodę Honorową “Rejs Roku 2022” dostała załoga regatowego jachtu “I love Poland” za swoje regatowe sukcesy w poprzednim sezonie.

II Nagroda Honorowa “Rejs Roku 2022” powędrowała do Maćka Sodkiewicza, który wraz z załogą na jachcie Inatiz poprowadził wyprawę na odludne i zimne wody Zatoki Hudsona.

I Nagrodę Honorową “Rejs Roku 2022” i “Srebrny Sekstant” otrzymaliśmy my!

Wyjaśnijmy, że od 2009 r. patronem “Rejsu Roku” jest Prezydent Miasta Gdańska. “Srebrny Sekstant” zaś jest nagrodą ministra, odpowiedzialnego za żeglugę morską. Obecnie to Minister Infrastruktury.

Więcej o wszystkich nagrodzonych znajdziecie pod tym linkiem.

Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy!

Rejs Roku 2022 i Srebrny Sekstant dla jachtu Crystal
Rejs Roku 2022 i Srebrny Sekstant dla jachtu Crystal!

Doborowe towarzystwo

Kiedy odbieraliśmy nagrodę, to głosy nam drżały. To wyjątkowe uczucie zostać tak wyróżnionym i docenionym. Dziękując przypomnieliśmy, że żeglowanie po świecie na jachcie Crystal to nasz sposób na życie, a rodzice są dla nas nieocenionym wsparciem. To właśnie nasze Mamy – Małgosie (tak, tak – obie mają na imię Małgosia ;)), obsługiwały Internety kiedy my włóczyliśmy się poza cywilizacją w odległych Aleutach.

Dziękując też wszystkim którzy nam kibicują – od wspaniałych Patronów po czytelników wpisów na Facebook, Ola dodała:

Na koniec, chciałam dodać że cieszę się że stoimy tu jako para. Kobiet na morzach i oceanach świata jest bardzo dużo, ale z różnych powodów często stoimy w cieniu mężczyzn. Ważne jest dla mnie i uważam, że trzeba o tym głośno mówić, że my kobiety też jesteśmy odważne, kochamy ocean i spełniamy tu nasze pasje i marzenia. Odnajdujemy na morzu swój sens.

Rejs Roku 2022 i Srebrny Sekstant dla jachtu Crystal
Na koniec Gali wszyscy wyróżnieni wspólnie pozowali do zdjęcia
Rejs Roku 2022 i Srebrny Sekstant dla jachtu Crystal
Na gali panowała bardzo miłą atmosfera

Spodobał Ci się ten tekst? Dmuchnij więc wiatr w żagle Krysi:

Postaw nam kawę na buycoffee.to

lub