Czytelnia Crystal otwarta

Poranne refowanie żagli

Wieczór zaczął się spokojnie. Wiało stabilne 4B. Crystal dziarsko sunęła przez fale, przechylona na lewą burtę. Z upływem godzin, rozgwieżdżone niebo zaczęły jednak przykrywać chmury. Wraz z nimi pojawiły się mocniejsze powiewy wiatru. Od ok. północy wiatr był już dosyć nierówny, ale nie na tyle żebyśmy musieli coś robić z żaglami.

Tuż przed świtem przyszła jednak potężna, ciemna chmura, spod której zawiały ok. 24 węzły. Bez chwili namysłu, zrefowaliśmy najpierw genuę, a potem grota. Zgodnie z prognozą PredictWind, wiatr miał i tak przybierać na sile w ciągu dnia, więc i tak planowaliśmy to zrobić.

Przedsmak klimatu Alaski

Odkąd zostawiliśmy za rufą Polinezję, to prawie cały czas mieliśmy bezchmurne niebo nad głowami. Dzisiaj jednak było inaczej. Od czasu porannej zawieruchy, chmury całkowicie przykryły niebo, a deszczyk mniejszy lub większy pojawiał się regularnie w ciągu dnia. Przy takim zachmurzeniu, od razu intensywnie niebieska woda przybrała ciemny odcień, temperatura spadła do ok. 25°C (gdzie średnia wcześniejszych dób wynosiłą 27,5°C). A kiedy z kolejną chmurą przyszedł deszcz, padający dłużej niż kilka minut, obydwoje zaczęliśmy żartować, że to pogoda jak z Alaski a nie z tropików!

Czas na lekturę

Po dwóch ostatnich dniach, kiedy to wciągaliśmy ciurkiem kilka odcinków serialu z Netflixa, dziś jednogłośnie zarządziliśmy detoks. Po południu chmurki trochę odpuściły, zaczęło pojawiać się słońce, więc każde z nas chwyciło za swoją lekturę, znalazło miejsce w cieniu i oddało się czytaniu. Czytelnia kokpitowa na Crystal została oficjalnie otwarta 😉

Może Cię to zdziwi, ale czas żeglugi to czas, kiedy nadrabiamy lektury. Przez pierwsze dni (tak ok. tygodnia), zawsze wpadamy w lekki marazm. Wtedy na zmianę albo drzemiesz w ciągu dnia, albo właśnie czytasz (lub słuchasz audiobooka/podcastu). Na nic innego za bardzo nie ma energii. Człowiek jest jakiś taki rozlazły. Dopiero po tych kilku dniach, ciało i umysł przestawiają się na tryb żeglugi non-stop i zaczynamy być bardziej konstruktywni w działaniach.

Póki co, zdecydowanie jesteśmy jeszcze w pierwszej fazie. Każde z nas, bez skrupułów, znika w lekturze swojej książki na długie godziny. A potem, gapiąc się na zachód opowiadamy sobie co przeczytaliśmy. Jeśli Cię to interesuje, to czytamy teraz:

– Michał – „Greenpoint. Kroniki Małej Polski” Ewa Winnicka

– Ola – audiobook „Porozmawiajmy o śmierci przy kolacji” Michael Hebb i książka „Człowiek w poszukiwaniu sensu” Viktor E. Frankl

Ciekawostki z pokładu Crystal

Doba żeglugi ku Aleutom: 3. (25.06.2022)

Suma przepłyniętych mil vs suma mil do celu: 383 Mm vs 4189 Mm.

Danie dnia: Mieszanka ryżu brązowego i czarnego z cieciorką i zielonym groszkiem (mrożonka) + sadzone jajka (mniam!)

Sprawdź gdzie na Pacyfiku teraz jesteśmy, czyli naszą aktualną pozycję na https://skiff.pl/pozycja/

Spodobał Ci się ten tekst? Dmuchnij więc wiatr w żagle Krysi:

Postaw nam kawę na buycoffee.to

lub