Jacht Crystal mija Nordkapp – Przylądek Północny

We wtorek o godz. 20.30 minęliśmy słynny Nordkapp i wpłynęliśmy tym samym na Morze Barentsa. Za oknem 9 stopni. Pogoda ładna i na tyle spokojna, że Pan Ocean pozwolił podejść pod samiutką skałę.

Nordkapp – Przylądek Północny

Nordkapp, czyli Przylądek Północny jest położony na szerokości geograficznej 71º 10′ 21″ N i jest jedną z największych atrakcji Norwegii – co roku odwiedza go ponad 200 tys. turystów! Nordkapp to stromy klif wyrastający z Oceanu Arktycznego na wysokość 307 m., na szczycie którego postawiono w 1978 r. wielki globus. Obecnie każdy odwiedzający obowiązkowo robi sobie z nim zdjęcie. Nas to ominęło, gdyż postawiliśmy na opłynięcie Przylądka, a nie zwiedzanie z lądu – w końcu nasza wyprawa to rejs morski. Był to słuszny wybór, bo Nordkapp z wody prezentuje się dumnie i jeszcze bardziej magicznie – sami zobaczcie na zdjęciu 🙂 W tak odległych miejscach, często trudno dostępnych, zawsze jest coś niezwykłego…

Północny kraniec Europy – czyżby?

Choć wydawać się może, że Przylądek Północny to najbardziej na północ wysunięty punkt Europy, to jednak prawdziwy kraniec leży gdzie indziej. Milę dalej na północ wystaje łagodny półwysep o niewymawialnej nazwie Knivskjelodden (78º 11’ 08” N). Jeżeli chcemy zaś znaleźć najdalszy północny kraniec stałego kontynentu to jest nim Kinnarodden (71º 08’ 01” N). Z załogą jachtu Crystal chcemy dotrzeć i tam!

Serdecznie pozdrawiam z pokładu!

Michał