Maszynowe roboty

Znowu mieliśmy wolną i bardzo spokojną noc. Płynęliśmy jakieś 2-4 węzły i to przez większą część czasu dobrym kursem (bardziej na Hawaje niż gdzie indziej). Dzień też był spokojny i wykorzystaliśmy go do dalszych prac na jachcie. Było tak spokojnie, że wyciągnęliśmy nawet maszynę do szycia. Ola zreperowała firanki i zrobiła nowe poszewki na poduszki.

Początek tropików

Dzisiaj też poczuliśmy po raz pierwszy żar tropików. W pozytywnym tego słowa znaczeniu. Maksymalna temperatura w cieniu osiągnęła 27 stopni i chyba to było bezpośrednim bodźcem, żeby znowu w mesie zawiesić zasłonki. Ja wykorzystałem pogodę i zrobiłem serwis naszych pneumatycznych kamizelek ratunkowych.

Niedokładne prognozy

Od kilku dni, kiedy to wiatr zaczął grymasić, prognozy pogody stały się bardzo niedokładne. Większą część czasu wiało sporo słabiej, a kierunek wiatru czasami nie zgadzał się o aż 50 stopni. Dlatego przestałem analizować je tak dokładnie, bo jakiekolwiek strategie nie miały żadnego sensu. Te niedokładności dotyczą obydwu modeli pogodowych, których używamy – GFS i ECMWF.

Powoli ruszamy

Śmieszne jak wszystko jest względne. Przez to, że od kilku dni żeglujemy bardzo wolno, to przedefiniowały nam się znaczenia słów „szybko” i „wolno”. Kiedy wiatr osiągał momentami prędkość 7-8 węzłów, a my przekraczaliśmy 4 węzły, to wydawało nam się że prawie fruniemy. Zwykle ta prędkość to było „wolno”. Według nowej definicji, „wolno” to prędkość poniżej 2 węzłów. Jak widać wszystko jest względne.

Wieczorem wiatr ustabilizował się w granicach 10 węzłów i ruszyliśmy z kopyta. Obecnie płyniemy 5.5 węzła w dobrym kierunku. Jest nadzieja, że pociągniemy tak aż do rana.

Koniec flauty

Jest to najprawdopodobniej koniec flauty na najbliższe dni. Na razie wiatr ma tylko rosnąć. W niedzielę ma przejechać po nas zimny front, który przyniesie mocne wiatry i obfite opady. Zła wiadomość dla nas jest taka, że wiatry mają być przeciwne. Dobra, że potrwa to krótko.

Michał

Fakty z pokładu Crystal

Doba wyprawy po Aleutach: 93 (23.09.2022)

Suma przepłyniętych mil: 7675 Mm

Maksymalna temperatura powietrza: 27,1°C (rano pod pokładem 22,1°C)

Danie dnia: Pieczone warzywa z pieczarkami.

Sprawdź, gdzie na Pacyfiku teraz jesteśmy! Naszą aktualną pozycję znajdziesz na https://skiff.pl/pozycja/

Spodobał Ci się ten tekst? Dmuchnij więc wiatr w żagle Krysi:

Postaw nam kawę na buycoffee.to

lub