Ostatnie porządne bujanko

Wiatr przyszedł wczoraj po południu. Początkowo pędziliśmy po płaskim oceanie. Kiedy nie ma fal można sobie pozwolić na trochę więcej żagla. Do zachodu mieliśmy naprawdę niezłą jazdę. Spokojny sen jest jednak ważniejszy niż niezła jazda i dlatego wieczorem zmniejszyliśmy genuę. W nocy miało się rozwiewać. Miały też nas dogonić trzymetrowe fale.

Nocne podskoki

Prognoza sprawdziła się co do joty. Po północy dogoniły nas fale, a wiatr w porywach wiał do 30 węzłów. Jakiś straszny chaos był w tych falach. Krysią rzucało na wszystkie strony w dość nieprzewidywalny sposób. Kiedy człowiek cały czas się asekuruje, to sen jest dość płytki. Tej nocy nie pospaliśmy za bardzo, ale za to płynęliśmy ponad sześć węzłów prościutko do celu. Na pewno lepiej przybliżać się w podskokach niż stać/spać na płaskiej wodzie;)

Zawieszeni w próżni

Jak piszę ten tekst, to do celu mamy już tylko 160 Mm. Jesteśmy naprawdę blisko, ale wydaje nam się to jakieś nierealne. Aleuty, które opuściliśmy trzy tygodnie temu są teraz jakimś dalekim mglistym wspomnieniem. My mamy wrażenie jakbyśmy płynęli od zawsze. Dzisiaj o tym rozmawialiśmy. Każdy dzień jest dość podobny. Jego rytm dyktują posiłki i prognozy pogody odbierane rano i wieczorem. Trwa to już na tyle długo, że mamy wrażenie, że tak już po prostu jest. Dlatego tak ciężko nam sobie wyobrazić, że dzień może wyglądać inaczej.

Ale spokojnie. Nie zwariowaliśmy jeszcze i z utęsknieniem odliczamy mile i czekamy na ląd. Nie możemy się doczekać, aż pójdziemy na spacer i zjemy sałatkę ze świeżych warzyw. No i oczywiście przebieramy nóżkami na specjalność Hawajów – poke’ 😉 (sałatka serwowana jako przekąska – kluczowym składnikiem tego dania są kawałki surowej ryby podawane z rozmaitymi dodatkami).

Michał

Fakty z pokładu Crystal

Doba wyprawy po Aleutach: 101 (01.10.2022)

Suma przepłyniętych mil: 8568 Mm

Maksymalna temperatura powietrza: 27,8°C! (woda 28,9°C!)

Danie dnia: Gnocchi w sosie pomidorowym.

Sprawdź, gdzie na Pacyfiku teraz jesteśmy! Naszą aktualną pozycję znajdziesz na https://skiff.pl/pozycja/

Spodobał Ci się ten tekst? Dmuchnij więc wiatr w żagle Krysi:

Postaw nam kawę na buycoffee.to

lub