PredictWind partnerem naszego rejsu

Uprzejmie donosimy, że światowy lider w prognozowaniu pogody dla żeglarzy, firma PredictWind została naszym partnerem rejsu.

W praktyce oznacza to, że teraz mamy dostęp do najbardziej zaawansowanych prognoz pogody bez względu na to, gdzie jesteśmy: czy w marinie podłączeni do Internetu czy na środku Oceanu, gdzie łączymy się ze światem poprzez łącze satelitarne Iridium.

Dodatkowo, od kwietnia mamy nowego trackera, który wyświetla naszą pozycję wraz z kursem i prędkością w danej chwili, na tle aktualnych warunków pogodowych.

Zacznijmy jednak od początku – co to jest ten PredictWind i dlaczego cieszymy się, że wspiera nas swoimi narzędziami, doceniając nasze doświadczenie żeglarskie.

Co to jest PredictWind?

PredictWind to obecnie najbardziej rozbudowane narzędzie do prognozowania pogody, które jest używane przez amatorów,  jak i zawodowców na całym świecie. Narzędzie po raz pierwszy wpadło w nasze łapki rok temu, na początku naszej morskiej wyprawy dookoła świata.

Początkowo byłem dość sceptyczny, ponieważ od lat korzystałem ze sprawdzonych już narzędzi do prognozowania pogody. Nie myślałem, że PredictWind może wnieść coś nowego. Po pierwszym miesiącu używania stał się on na Crystal głównym narzędziem do analizy pogody, oraz do planowania trasy. Po kilku miesiącach używaliśmy już tylko PredictWind.

Dlaczego lubimy PredictWind?

Ano dlatego, że daje nam dostęp aż do czterech modeli pogodowych jednocześnie.

Zdecydowana większość innych aplikacji korzysta z darmowego amerykańskiego modelu GFS. Wszystkie pokazują praktycznie to samo, różniąc się jedynie interfejsem graficznym. GFS jest dobry, ale miejscami bywa niedokładny , i jak każdy model nie jest nieomylny.

W PredictWind oprócz wspomnianego GFS mamy do dyspozycji modele PWG, PWE, oraz ECMWF. PWG, oraz PWE są autorstwa PredictWind, natomiast ECMWF jest bardzo dokładnym modelem europejskim.

Wiadomo, że każdy model ma swoje ułomności i czasami może być mniej dokładny. Dzięki temu, że mamy możliwość porównania aż czterech modeli możemy bardzo zminimalizować ryzyko błędnej prognozy. 

Jak działa PredictWind?

Oczywiście pierwsza opcja to korzystanie z prognoz on-line, bez instalacji dodatkowego oprogramowania. Jednak nie do tego serwis został stworzony.

W pełni docenimy jego dobrodziejstwa, dopiero po zainstalowaniu aplikacji na smartphonie lub laptopie. W programie zaznaczamy obszar, model/modele pogodowe jakie chcemy sobie poanalizować, oraz jakie dane chcemy ściągnąć. Może to być wiatr, szkwały, zafalowanie, zachmurzenie, opady itd. Dane pobierane są za pomocą plików GRIB i wyświetlane w aplikacji. Dzięki temu w porcie można pobrać prognozę i potem ją analizować podczas żeglugi. Możliwość skonfrontowania prognozy z rzeczywistymi warunkami jest niezmiernie ważna w procesie krótkoterminowego planowania trasy.

Jak pobrać prognozę będąc poza zasięgiem?

Pływając coraz więcej i dalej dochodzimy w końcu do momentu, że prognoza pobrana w porcie, czy przy brzegu nie jest już aktualna. W tym momencie jedynym wyjściem jest satelitarny dostęp do Internetu. Jest to temat rzeka na przynajmniej jeden artykuł i nie będę się tu na ten temat rozpisywał.

Chciałem jedynie wspomnieć, że PredictWind jest tak zrobiony, żeby dobrze działać z bardzo wolnymi połączeniami sieci Iridium. Dzięki temu bardzo dobrze współpracuje z IridiumGo! oraz telefonami Iridium, używanymi jako punkt dostępu do Internetu.
Oczywiście jeśli mamy do dyspozycji szybkie łącze satelitarne, to aplikacja też sobie z nim poradzi 😉

Pobieranie prognoz i ostrzeżeń GMDSS

PredictWind to nie tylko prognozy GRIB. W aplikacji możemy także zaznaczyć, że chcemy pobrać prognozy i ostrzeżenia pogodowe GMDSS. Program zaciąga prognozy i ostrzeżenia ze wszystkich nadajników w danym obszarze meteorologicznym. Nie odbierzemy w ten sposób ostrzeżeń nawigacyjnych, jednak PredictWind pogodowo z nawiązką wyręcza odbiornik NAVTEX, który ma ograniczony zasięg od stacji nadawczej. Opcja ta jest dostępna już dla darmowych użytkowników.

Ile to kosztuje?

W zależności od tego jak bardzo szczegółowe dane są nam potrzebne PredictWind rozróżnia cztery typy użytkowników:

  • Free – darmowa wersja daje dostęp tylko do podstawowych danych, jednak jeśli używacie lądowego łącza internetowego, to w zupełności wystarczy.
  • Basic – jeśli prognozy ściągamy przez sieć Iridium, wówczas trzeba zainwestować symboliczne kilka $ w użytkownika Basic. Daje nam to możliwość ściągania podstawowych danych pogodowych.
  • Użytkownik Standard daje nam dostęp do narzędzia optymalizującego naszą trasę ze względu na pogodę (weather routing) oraz trackera PredictWind (którego właśnie odpaliliśmy 😉 ).
  • Użytkownicy Professional to już propozycja dla zawodowców, którzy dodatkowo dostają dostęp do prognoz prądów oceanicznych (trzy modele), oraz jeszcze dokładniejszych wersji modeli pogodowych.

Więcej informacji o PredictWind znajdziecie na ich stronie: www.predictwind.com. Jeśli się zdecydujesz na subskrypcję, to będzie nam miło kiedy skorzystasz z naszego linku afiliacyjnego (zapłacisz tę samą cenę, a my dostaniemy niewielki %): https://www.predictwind.com/?ref=michalpalczynski

Z czego my korzystamy?

Przez pierwszy rok korzystaliśmy z opcji Standard. Z powodów, o których piszemy powyżej, byliśmy z PredictWind bardzo zadowoleni. Szybko stał się on naszym jedynym narzędziem do analizy pogody i planowania trasy.

Od kwietnia 2019 r., dostaliśmy dostęp do wersji Professional. Wciąż oswajamy się z dużą ilością danych, jakie oferuje ta opcja. Póki co, najbardziej korzystamy z nowego trackera, którego uruchomiliśmy w Salwadorze. Dane  z naszą pozycją są automatycznie wysyłane co godzinę, poprzez urządzenie IridiumGo!.

Jest dla nas nowością, że pozycja naszej S/V Crystal wyświetla się wraz z kursem i prędkością, jaką płyniemy oraz na tle aktualnych prognoz pogodowych dla tego miejsca. Dodatkowo, tracker daje szansę wysyłania wiadomości tekstowych, z czego z chęcią korzystamy. Sprawdźcie sami, jak to teraz wygląda – www.skiff.pl/pozycja.

Dołącz do naszej załogi!

Śledź nas na Facebook!

Zostań naszym Patronem na Patronite.pl