Przeprosiny Neptuna

Całą noc wiało nam fajnie na pograniczu czwórki i piątki. Krysia sunęła baksztagiem w okolicy pięciu węzłów w dobrym kierunku. Wszystko byłoby wspaniale, gdyby nie strzelająca niemiłosiernie genua. A to za sprawą wysokiej na ponad dwa i pół metra fali. Strzały były momentami tak silne, że jacht cały się trząsł.

Na szczęście do rana trochę się wygładziło. W okolicy śniadania wiatr odkręcił na tyle, że dostawiliśmy grota.

Kiedy rano smażyłem naleśniki niepostrzeżenie strzeliło nam 8000 Mm od opuszczenia Polinezji w czerwcu. Kawał drogi zrobiliśmy.

Prace biurowe

W ciągu dnia pochłonięci byliśmy pracą na komputerach. Ola skończyła robić film podsumowujący nasze przygotowania do wypłynięcia z Polinezji na Aleuty. Ja przesiadałem się na drugi komputer. Stary coś ostatnio nie chce współpracować….

Przyczyna wolnego płynięcia

Od południa wiatr strasznie grymasił. Osłabł do 3B i potrafił nagle zmienić kierunek nawet o 90°. Ciągle trzeba było coś zmieniać w ustawieniu żagli. Na dwie godziny włączyliśmy nawet silnik.

Doszliśmy do wniosku, że nie poczęstowaliśmy Neptuna niczym smakowitym na starcie z Aleutów i najprawdopodobniej jest na nas obrażony. Żeby jakoś to wyprostować wyciągnęliśmy trzymaną na specjalną okazję kombuchę i ostatnie dwa kawałki czekolady. Na burcie zrobiliśmy szybką ceremonię i poczęstowaliśmy Pana Neptuna. Mamy nadzieję, że to Go trochę udobrucha. Jeśli nie wiecie o co w tym chodzi to już wyjaśniam. Otóż w żeglarstwie istnieje zwyczaj polewania Neptunowi przy wypływaniu. Ma to zapewnić jego przychylność podczas żeglugi.

Teraz szykują się dwa dni flauty. Po nich ma dmuchnąć i jest nadzieja, że to dmuchnięcie dopchnie nas już na Hawaje.

Michał

Fakty z pokładu Crystal

Doba wyprawy po Aleutach: 97 (27.09.2022)

Suma przepłyniętych mil: 8081 Mm

Maksymalna temperatura powietrza: 27°C (rano pod pokładem 22,1°C)

Danie dnia: Naleśniki, rosół i makaron ryżowy z warzywami i tofu w sosie sojowym.

Sprawdź, gdzie na Pacyfiku teraz jesteśmy! Naszą aktualną pozycję znajdziesz na https://skiff.pl/pozycja/

Spodobał Ci się ten tekst? Dmuchnij więc wiatr w żagle Krysi:

Postaw nam kawę na buycoffee.to

lub