Statek na horyzoncie!

Dzisiaj po raz pierwszy od wypłynięcia z Polinezji Francuskiej widzieliśmy statek na żywo! Wcześniej co prawda widzieliśmy dwa statki na naszym odbiorniku AIS, jednak były od nas zbyt daleko, żeby je dostrzec naocznie. A ten wyłonił się zza horyzontu i w odległości 2.5 Mm przeszedł nam za rufą. Chyba strasznie mu się spieszyło, bo pędził aż 22 węzły.

Pozorne tłumy na oceanach

Jeśli wejdziecie na jeden z popularnych serwisów do śledzenia statków, np. Marine Traffic to odniesiecie wrażenie, że na oceanach panuje wręcz niewyobrażalny tłok. Na mapie statki są wszędzie i wydawać się by mogło, że oceaniczna żegluga to jeden wielki slalom. Tymczasem my minęliśmy pierwszy statek w odległości pozwalającej na dostrzeżenie delikwenta dopiero po 22 dniach żeglugi. Na świecie pływa obecnie 120 000 statków. To pokazuje jak ogromne są oceany.

Statkowe autostrady

Na świecie statki pływają po takich swoich drogach. Każdy z nich chce przepłynąć z punktu A do B najkrótszą trasą, która będzie przykładowo taka sama na trasie Chiny – USA – Chiny. Ta statkowa autostrada jest jeszcze na północ od nas i będziemy musieli wzmóc czujność przy jej przekraczaniu. Do tej pory brak statków wynikał z tego, że nie przekraczaliśmy żadnego ruchliwego szlaku.

Trochę zwalniamy

Po ostatnich tygodniach, kiedy to praktycznie cały czas żeglowaliśmy 6 węzłów, trochę zwalniamy. Wiatr się wypełnił, jego siła spadła poniżej 10 węzłów, a nasza prędkość zjechała poniżej 5. Prognozy mówią, że w nocy ma się trochę poprawić. Oby tak było, bo na całkiem sporej fali żagle momentami boleśnie strzelają.

Najdłuższy przelot

Niedawno pisaliśmy, że zrobiliśmy rekordową liczbę mil oraz rekordową liczbę mil jednym halsem. To dołożymy do tego rekordową liczbę dni przelotu. Do tej pory najdłużej żeglowaliśmy po Pacyfiku z Meksyku na Markizy (Polinezja Francuska). Tamten przelot zajął nam 21 dni. Od dzisiaj codziennie będziemy dokładać do tego wyniku jeden dzień 😉

Michał

Fakty z pokładu Crystal

Doba żeglugi ku Aleutom: 22. (14.07.2022)

Suma przepłyniętych mil vs. suma mil do celu: 3244 Mm vs. 1562 Mm

Maksymalna temperatura powietrza: 29,0°C (pod pokładem 31,2°C)

Temperatura wody: 29,0°C

Danie dnia: Gnochi z sosem pomidorowym, pesto z parmezanem

Sprawdź, gdzie na Pacyfiku teraz jesteśmy! Naszą aktualną pozycję znajdziesz na https://skiff.pl/pozycja/

Spodobał Ci się ten tekst? Dmuchnij więc wiatr w żagle Krysi:

Postaw nam kawę na buycoffee.to

lub