Z rekinami na atolu Fakarava

Rekiny na dnie wejścia do atolu Fakarava

My już od dwóch dni na atolu Fakarava. Wykorzystaliśmy dobre okienko pogodowe i pofrunęliśmy Krysią na pewne wydarzenie
Raz w roku, w pełnię w okolicach przełomu czerwca i lipca w wejściu do atolu zbierają się ryby graniki wielkie (ang. marble grouper).

Rekiny na dnie wejścia do atolu Fakarava
Rekiny na dnie wejścia do atolu Fakarava

Tysiące osobników obu płci zbiera się w tym samym miejscu – panie wyrzucają jajeczka, panowie je zapładniają a silny prąd w wejściu zabiera je dalej w ocean. Ta cała ceremonia rozgrzewa tutejsze rekiny, a dokładnie szare rekiny rafowe‼Fakarava słynie z tego, że jej południowe wejście zamieszkuje ponad 700 tych rekinów (czytamy że czasem nawet ponad 900)‼

Śpiący na dnie rekin
Śpiący na dnie rekin. Atol Fakarava


Nurkowie z całego świata przyjeżdżają na to wyjątkowe wydarzenie. BBC nakręciło o tym jeden z odcinków kultowego serialu dokumentalnego „Błękitna Planeta II”. Gorąco polecamy tą serię!
Chcieliśmy bardzo to zobaczyć!… i nie zobaczyliśmy. My nie nurkujemy z butlami, a jak się okazało całe szoł odbywa się na głębokości ok 30 metrów!

Kolorowe rybki w wejściu do atolu Fakarava
Kolorowe rybki w wejściu do atolu Fakarava


Na całe szczęście z powierzchni wody, pływając z rurką i tak zobaczyliśmy spore szkółki rekinów. A w wejściu, przy wchodzącym prądzie, płynie się momentami jakby leciało się w kosmosie (z trochę tam lataliśmy)! Woda niesie nad koralowymi ogrodami i zawsze robi to na nas ogromne wrażenie!
Jeszcze ponad tydzień zostajemy na atolach Tuamotu i w planach mamy zjawiskowe miejscówki dostępne tylko z pokładu jachtu. W miarę pojawiającego się zasięgu będziemy Was informować na bieżąco.