Zagadka dryfującego jachtu rozwiązana

Wczoraj z pokładu Crystal dotarła relacja o dryfującym jachcie bez załogi napotkanym w drodze z Nowej Zelandii do Nowej Kaledonii. Na prośbę Michała zaczęliśmy szukać informacji o napotkanym jachcie. Okazało się, że jacht żegluje samotnie na foku sztormowym już prawie dwa miesiące!

Historia zaczęła się na bezludnej wyspie Raoul ? 500 mil na północny wschód od Nowej Zelandii. Statek nowozelandzkiej marynarki wojennej HMNZS Wellington przypłynął w te okolice, aby dostarczyć 10 ton sprzętu do badań naukowych (w tym bezzałogowy pojazd podwodny) i górę zapasów pracownikom Ministerstwa Ochrony Środowiska. W planach były badania podwodnych wulkanów, jednak udało się je zrealizować tylko częściowo. Plany pokrzyżował Cyklon Pam, który pustoszył południowy Pacyfik w tym czasie (marcu 2015). Szczególnie dotkliwie doświadczył wyspy Vanuatu ? 90% budynków zostało tam uszkodzonych ? i przesuwał się na południe.

Widząc prognozy kapitan statku zadecydował o natychmiastowym powrocie do bazy w Devonport.

W zatoce na południu wyspy na kotwicy stał samotny jacht pod francuską banderą. Nowozelandczycy postanowili ostrzec załogę. Okazało się, że na Grand Solei 37 o nazwie Nirvelli żegluje samotnie Francuz nieświadomy zbliżającego się cyklonu. Dodatkowo ma niedziałający silnik, rozdarcia w żaglach, brak mu też odpowiednich środków łączności. Żeglarz zdecydował się uciekać przed cyklonem na żaglach pod eskortą HMNZS Wellington. 12 marca ruszyli w stronę Nowej Zelandii. Jednak jacht płynął tylko 4-5 węzłów i stało się jasne, że w tym tempie nie zdążą schronić się w bezpiecznym miejscu. Kapitanowi statku udało się przekonać Francuza, żeby porzucił swój jacht i przesiadł się na statek. Trudna decyzja dla żeglarza, który od 18 miesięcy przemierzał na tym jachcie świat?

HMNZS Wellington dotarł do bazy 18h przed Pam.

Może dzięki dokładnej pozycji jachtu wysłanej przez Michała uda się francuskiemu żeglarzowi odnaleźć swój jacht!

Info o zdarzeniu: Navy Today http://www.navy.mil.nz/downloads/pdf/navy-today/nt188.pdf