Zwrot po 24 dobach na prawym halsie

Nocka minęła nam na spokojnej i szybkiej żegludze. Od rana, wiatr zgodnie z prognozą skręcał na coraz bardziej południowy, co wymuszało na nas coraz większe odchylanie się od zamierzonego kursu w prawo. Ponieważ za kilka dni na północ od naszej obecnej pozycji ma być spory obszar ciszy, to chcemy troszeczkę skręcić na zachód. Przez najbliższe dni chcemy płynąć kursem 320-330°.

Przerzucamy się na lewy hals

Przy pełnych baksztagowych kursach grot zaczyna zasłaniać genuę, więc zwinęliśmy go, a genuę przerzuciliśmy na lewy hals. Na prawym halsie spędziliśmy 24 doby i przepłynęliśmy 3480 Mm. To nasz rekord na Crystal i myślę, że nigdy go raczej nie pobijemy 😉

Motyl dobry na wszystko

Po zwrocie dość szybko okazało się, że żegluga na samej gieni pod kątem 160° do wiatru jest beznadziejna i trzeba coś zmienić. Po pierwsze nasz kurs pozostawał wiele do życzenia. Płynęliśmy 20-30° od tego, jak byśmy chcieli. Po drugie wjechaliśmy w przeciwny prąd. Mimo wiatru pozornego ponad 10 węzłów, my telepaliśmy się z prędkością 3.5 węzła. Dodatkowo, krótka stroma fala rzucała jachtem na wszystkie strony, a genua strzelała tak, że wszystko aż jęczało.

Po szybkiej naradzie wojennej, jednogłośnie przegłosowaliśmy postawienie grota i genui (na spinaker bomie) „na motyla”. Tak też zrobiliśmy i koło godz. 1800 żeglowaliśmy już pięknie z grotem i genuą po przeciwnych stronach jachtu. Aby ograniczyć strzały na fali, grot jest zabezpieczony na sztywno kontrafałem, a genua wypchnięta spinaker bomem.

Płyniemy szybciej i w pożądanym kierunku. Dalej podskakujemy na krótkiej fali. W nocy mamy wypłynąć z przeciwnego prądu, więc mamy nadzieję że się trochę ocean wypłaszczy. Dzisiaj z żaglami zrobiliśmy tyle manewrów, jak jeszcze ani razu od wypłynięcia z Polinezji Francuskiej 😉

Wpływamy w strefę wiatrów zmiennych

Stałe pasatowe wiatry zostawiamy już za rufą. Wpływamy w, tak zwaną, strefę wiatrów zmiennych. Faktycznie wiatr ma trochę osłabnąć i przez najbliższe dni trochę zwolnimy. Najważniejsze, że póki co prognozy nic nie wspominają o większych połaciach cisz, które zdarzają się tu często. Za 4-5 dni powinniśmy być już w rejonie wiatrów zachodnich.

Fakty z pokładu Crystal

Doba żeglugi ku Aleutom: 24. (16.07.2022)

Suma przepłyniętych mil vs. suma mil do celu: 3516 Mm vs. 1305 Mm

Maksymalna temperatura powietrza: 28,1°C (pod pokładem 29,8°C)

Temperatura wody: 28,1°C

Danie dnia: Na śniadanie racuchy z jabłkami, a na obiad fritata (hiszpański omlet z ziemniakami, suszonymi pomidorami, oliwkami i serem)

Sprawdź, gdzie na Pacyfiku teraz jesteśmy! Naszą aktualną pozycję znajdziesz na https://skiff.pl/pozycja/

Spodobał Ci się ten tekst? Dmuchnij więc wiatr w żagle Krysi:

Postaw nam kawę na buycoffee.to

lub