Jak zrozumieć i udoskonalić system elektryczny na jachcie – wstęp

Mastervolt

Wymagania elektryczne stawiane instalacjom jachtowym wciąż rosną. Ilość i moc odbiorników prądu jest coraz większa i jakoś musimy potrzebną energię magazynować i uzupełniać. Rzeczą naturalną jest, że każdy właściciel kombinuje jak by swój system udoskonalić. Prawdopodobnie czytasz to teraz, ponieważ myślisz nad zaprojektowaniem nowego lub udoskonaleniem istniejącego systemu elektrycznego na Twoim jachcie.

W tej serii artykułów chcę Wam przybliżyć jak oszacować potrzeby energetyczne jachtu, określić wielkość banku akumulatorów, a następnie podpowiem kilka możliwości, jak te akumulatory efektywnie doładowywać. Wszystko maksymalnie praktycznie bez wgłębiania się w zbędne detale.

Od 13 lat mieszkam na jachcie Crystal i cały czas unowocześniam nasz system elektryczny. Ponieważ 99% czasu spędzamy na kotwicy, pozyskiwanie prądu z różnych źródeł energii jest dla nas codziennością. To ile prądu REALNIE da nam alternator, wiatrak, czy panel słoneczny o mocy XXX ma krytyczne znaczenie przy projektowaniu systemu ładowania.

Poradnik ten ma charakter maksymalnie praktyczny i opisywane są tu REALIA, bazujące na moim doświadczeniu i obserwacjach. Chciałbym, aby dzięki lekturze tych artykułów było Ci łatwiej oszacować swoje potrzeby i zdecydować jaki sprzęt będzie dobry akurat dla Ciebie. Wszystko to możliwie bez teoretycznego wchodzenia w zagadnienia elektryczne. Mimo, że różne gadżety atakują nas z każdej strony, to nie znaczy, że wszystko mamy zaraz kupować i montować. Najważniejsze jest, aby z głową wybrać te najpotrzebniejsze. Dużo lepiej (i taniej) uczyć się na cudzych błędach.

Mądrze zaprojektowana instalacja to przyjemniejsze życie na jachcie

Dobrze zaprojektowana i przemyślana instalacja pozwala uniknąć częstego (czasami kilkugodzinnego) odpalania silnika w celu doładowania akumulatorów. Poprawne ładowanie wydłuży też zdecydowanie ich żywotność.

Zaprojektowanie zrównoważonego systemu elektrycznego jachtu składa się w skrócie z trzech kroków.

  1. Oszacowanie naszych potrzeb, czyli ile prądu będzie zużywał/zużywa nasz system
  2. Oszacowanie jak duży bank akumulatorów potrzebujemy
  3. Określenie jak i jak często będziemy zużytą energię uzupełniać.

Jest wiele dróg prowadzących do tego samego celu

Od razu na wstępie chciałem zaznaczyć, że jest wiele dróg prowadzących do tego samego celu, którym jest zrównoważony system elektryczny jachtu. To jaką drogą ostatecznie pójdziesz zależy od wielu zmiennych. Idealne rozwiązanie na jachcie A, nie będzie już takie super na jachcie B.

Dużo zależy też od gustu danego armatora. Jeden będzie chciał za wszelką cenę unikać włączania silnika/generatora i zamontuje mnóstwo paneli. Inny uzna, że panele zaśmiecają pokład i woli jednak odpalić silnik. Czy obaj armatorzy mogą zbudować sprawny system elektryczny? Oczywiście! Po prostu muszą postawić na inne źródła ładowania. Ja oczywiście też mam swoje przyzwyczajenia wynikające z konkretnego jachtu oraz z dotychczasowych doświadczeń.

Wszystkie moje rozważania dotyczą jachtów, które chcą być w jakimś stopniu autonomiczne, czyli samemu zapewniać sobie prąd nie podpinając się do brzegowej sieci.  

Jeśli masz własne doświadczenia, czy przemyślenia w tej materii to koniecznie zostaw komentarz pod wpisem!

Linki do pozostałych części poradnika:

  1. Jak zrozumieć i udoskonalić system elektryczny na jachcie – wstęp (czytasz teraz)
  2. Jak łatwo zrozumieć działanie systemu elektrycznego na jachcie
  3. Ile prądu zużywa nasz system elektryczny na jachcie?
  4. Odnawialne źródła energii na jachcie – wstęp
  5. Odnawialne źródła energii na jachcie – panele słoneczne
  6. Odnawialne źródła energii na jachcie – generatory wiatrowe
  7. Odnawialne źródła energii na jachcie – hydrogeneratory
  8. Ile akumulatorów na jachcie?
  9. Jak poprawnie ładować akumulatory na jachcie?
  10. Jak szybko można ładwoać akumulatory na jachcie?

Seria artykułów o akumulatorach litowych na jachcie

  1. Akumulatory litowe na jachcie – wprowadzenie
  2. Dlaczego akurat akumulatory litowe na jachcie?
  3. Gotowe akumulatory litowe na jachcie – przegląd
  4. Możliwe topologie systemu LFP na jachcie
  5. Samodzielny projekt akumulatorów litowych na jachcie
  6. Ładowanie akumulatorów LiFePO4
  7. LiFePO4 na jachcie Crystal – co mamy?

Chcesz wiedzieć więcej lub potrzebujesz pomocy przy Twoim konkretnym projekcie? Zapraszamy na indywidualne konsultacje – więcej info tutaj lub napisz do nas: info(at)skiff.pl.

Spodobał Ci się ten tekst? Dmuchnij więc wiatr w żagle Krysi:

Postaw nam kawę na buycoffee.to

lub

Akumulatory litowe na jachcie Crystal
Michał jest teraz ekspertem ws. akumulatorów na jachcie!